آسیـب‌های زانـو در ورزش بسکتبـال

این روزها آسیب‌دیدگی زانو در میان بسکتبالیست‌های جوان ایرانی بیداد می‌کند و روزي نیست که در تمرینات تیمی و یا مسابقات باشگاهی و ملی بازیکنی در معرض این آسیب دیدگی قرار نگرفته باشد به‌طوري که به کابوسی براي جوانان تبدیل شده است. در مقاله ذیل ضمن معرفی آناتومی زانو و رباط‌ها و لیگامنت‌هاي مربوطه سعی شده ضمن معرفی انواع آسیب دیدگی نحوه مقابله با آن‌ها نیز توضیح داده شود.

مقدمه :

زانو بعد از مچ پا شایع‌ترین محل صدمات ورزشی است. صدمات رباط صلیبی قدامی یکی از علل شایع زانو درد حاد و مزمن است. جراحات این رباط مهم زانو عمدتاً ناشی از کاهش ناگهانی سرعت در هنگام دویدن و صدمات ورزشی تماسی که جزء چرخشی روي زانو دارند می‌باشد. همچنین ورزش هاي تماسی می‌توانند ثانویه به کشیده شدن زانو, اعمال نیروهایی از سمت خارج به داخل زانو و یا باز شدن بیش از اندازه زانو (Hyper extension) سبب صدمه دیدگی رباط صلیبی قدامی (ACL) شوند.

صدمه دیدگی رباط ACL در سطح یکسانی از فعالیت در زنان بیشتر رخ می‌دهد و درصد قابل ملاحظه اي از صدمات زانو را تشکیل می‌دهد. حداقل 50 % از افراد با آسیب ACL دچار آسیب همراه در منیسک زانو می‌شوند که منیسک خارجی مستعدتر به آسیب دیدگی است (البته در آسیب دیدگی حاد). در آسیب‌هاي مزمن رباط ACL معمولاً منیسک داخلی است که دچار آسیب همراه می‌شود. سالانه در آمریکا 95000 پارگی رباط ACL گزارش می‌شود. رباط صلیبی قدامی زانو (ACL)، براي پایداري مفصل زانو در هنگام دویدن, پرتاب پا و ... بسیار حیاتی است. زانویی با آسیب دیدگی رباط ACL بسیار براي صدمه دیدگی در منیسک و تغییرات تخریبی (آرتروز) مستعد است.

 

ادامه این مقاله را از فایل PDF آن بخوانید...


يكشنبه, ۱۵ شهریور ۱۳۹۴
تعداد بازدید : ۱۴۵۶
  امروز : دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

  • #
  • تیم
  • بازی
  • برد
  • امتیاز